Fakültemiz ev sahipliğinde Balkan Fizik Birliği 9. Uluslararası Fizik Konferansı düzenlendi

Balkan Fizik Birliği 9. Uluslararası Fizik Konferansı, 24-27 Ağustos 2015 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türk Fizik Derneği’nin desteği ile Balkan Fizik Birliği’nin himayesinde düzenlenen konferansın açılış oturumu 24 Ağustos 2015 tarihinde yapıldı.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Balkan Fizik Birliği Başkanı Prof. Dr. Yeşim ÖKTEM’in açılış konuşmasının ardından, Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Victor ZAMFIR, Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin ARIK, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun HASEKİOĞLU, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR ve Konferans Onursal Başkanı olan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK adına İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus ERSÖZ de konuşma yaptılar.

Balkan Fizik Birliği Başkanı Prof. Dr. Yeşim ÖKTEM konuşmasında “İçinde yaşadığımız 21. yüzyıl çok önemli değişimleri bünyesinde taşıyor. CERN’de gerçekleşen deney sonrası Higgs bozonunun keşfi fiziğin ve genel olarak temel bilimsel araştırmaların son büyük zaferidir. Fizikçiler topluluğu, şimdiden yeni fiziğin ipuçlarını aramaya başladılar. Özellikle fizikteki değişimin başta teknoloji olmak üzere yaşamın her alanına yansıdığını biliyoruz. Geçmiş bunun örnekleriyle doludur. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde gerçekleşecek olanlar belki de geçen yüzyılda yaşananları da gölgede bırakacak. Birçok araştırıcının öngörüsüne göre, yaşadığımız çağ foton temelli teknolojilerin, beyin araştırmalarının ve genetiğin egemen olacağı bir zaman dilimi olacak. Saydığımız egemenlik kuracak alanların temelinde yine fizik en önemli dayanak noktasını oluşturacak. Kısacası elektron temelli teknolojiler çağından foton ve genetik temelli teknolojiler çağına giriyoruz. Bu yeni teknolojik çağın insanoğlunun yaşamına çok büyük kolaylıklar getireceğini ama bu arada teknolojinin kötüye kullanımından dolayı büyük tehlikelerle de karşı karşıya kalabileceğimizi söylemek herhalde kehanet olmaz. İşte böyle bir zaman diliminde Balkan Fizik Birliği gibi kurumların değeri ve önemi daha da öne çıkıyor. Ne yazık ki; Balkan ülkeleri olarak hiçbirimiz zenginlik ve refah içinde bir yaşam sürmüyoruz. Birçok ülkenin gerisinde olduğumuzun farkındayız.  Bütün bu sebeplerden dolayı, birbirimizle yapacağımız işbirliklerini güçlü tutmaya ve bunları geleceğe aktarmaya ihtiyacımız var.” cümlelerine yer verdi.

Prof. Dr. Yeşim ÖKTEM’in konuşmasının tam metnini görmek için tıklayınız.

Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Victor ZAMFIR  konuşmasında başta Balkan fizikçileri olmak üzere Dünya’nın dört bir yanından fizikçilerin katıldığı Balkan Fizik Birliği 9. Uluslararası Fizik Konferansı’nın çok köklü bir toplantı olduğunu ve Dünya fizikçilerine sağlıklı iletişim imkanı sağladığını belirtti.

Prof. Dr. Victor ZAMFIR’în konuşmasının tam metnini görmek için tıklayınız.

Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin ARIK; Balkan Fizik Birliği 9. Uluslararası Fizik Konferansı’nda sunulan bildirilerin tam metninin American Institute of Physics’de (AIP) yayınlanacağını ve Prof. Dr. Yeşim ÖKTEM başkanlığındaki bu toplantının Balkan Fizik Birliği’nin en yüksek bilimsel standartlara ulaşması için büyük bir adım olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Metin ARIK’ın konuşmasının tam metnini görmek için tıklayınız.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun HASEKİOĞLU ise Türkiye’nin teknoloji üretmesinin zorunlu olduğundan ve bu sebeple sadece uygulamalı bilimlere değil temel bilimlere özellikle de fizik bilimine gösterilen alakanın arttırılması gerektiğinden bahsetti.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR konuşmasını  “Ülkemiz fizikçilerinin balkan ülkelerindeki bilim insanları ve dünya fizikçileri ile bir araya gelmesine ön ayak olacak bu etkinliğin, ülkemiz ve dünya bilimi adına çok önemli faydalar sağlanacağından emin olmakla beraber, TÜBA başkanı olarak bilim insanlarına karşılıklı fikir alışverişi ve iletişim olanağı sağlayan bu toplantıyı desteklemekten dolayı mutluluk duymaktayım.” Sözleriyle tamamladı.

Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR’ın konuşmasının tam metnini görmek için tıklayınız.

Açılış töreninde konuşan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus ERSÖZ konuşmasında, törene katılamayan İÜ Rektörü ve Konferans Onursal Başkanı Prof. Dr. Mahmut AK’ın mesajını ileterek, konferans aracılığı ile böyle değerli bilim insanlarını İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Prof. Dr. Mahmut AK’ın konuşmasının tam metnini görmek için tıklayınız.

24-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Balkan Fizik Birliği 9. Uluslararası Fizik Konferansı’nda Türk misafirperverliğinin en güzel örnekleri sergilendi. Konuklar 23 Ağustos 2015 akşamı İstanbul Üniversitesi’nin ana kampüs bahçesinde “Hoşgeldin Resepsiyonu” ile karşılandı. 24 Ağustos Pazartesi akşamı Kabataş’tan kalkan  ve Emirgan’a kadar giden iki adet tekne ile konuklara İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliği eşliğinde “Kokteyl” verildi. 25 Ağustos Salı akşamı ise İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde “Konferans Yemeği” düzenlendi. Konuklar için Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Ayasofya başta olmak üzere ücretsiz kültür turları organize edildi.

27 Eylül 2015
1202 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi
PK 34134 Vezneciler, Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 455 57 00, Faks: 0212 519 08 34