KALKINMA BAKANLIĞINDAN FAKÜLTEMİZE BÜYÜK DESTEK

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ve Fizik Bölümü öğretim üyelerinin, ODTÜ ve FMV Işık Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi öğretim üyeleri ile işbirliği içerisinde Kalkınma Bakanlığına sundukları “Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Odak Düzlemi Aygıtları ve Adaptif Optik Sistem” başlıklı projelerin Kalkınma Bakanlığı’nca toplam 54.380.000 TL bütçe ile desteklenmesi kabul edilmiştir.

 

Proje kapsamında dört üniversite, Erzurum’da 3170 metre yüksekliğindeki Karakaya Tepeleri’ne kurulacak Doğu Anadolu Gözlemevinin (http://dag-tr.org) odak düzlemi aygıtlarının ve adaptif optik sisteminin tasarımı, üretimi ve geliştirilmesi için işbirliği içinde çalışacaktır. İlgili bölümlere projeler kapsamında kurulacak laboratuvarlar, projeler tamamlandıktan ve gözlemevi çalışmaya başladıktan sonra da gözlemevinden elde edilen verilerin sağlıklı bir şekilde işlenebilmesi için bir hizmet birimi olarak çalışmaya devam edecektir.

 

Projelerin İstanbul Üniversitesi ile ilgili kısmı, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Tolga GÜVER tarafından toplam 2.190.000 TL bütçe ile yürütülecektir. Proje ekibinde aynı bölümden Dr. Sinan Aliş ve Dr. F. Korhan Yelkenci, Fizik Bölümü’nden ise Prof. Dr. Ayşe Erol ve Yard. Doç. Dr. Ömer Dönmez bulunmaktadır. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ne kurulacak laboratuvarda yeni teknoloji odak düzlemi aygıtlarının geliştirilebilmesi için Oxford Üniversitesi, NASA JPL, University of California Santa Barbara ve Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gibi araştırma kurumları ile ortak çalışmalar yürütülecektir.

08 Nisan 2016
905 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi
PK 34134 Vezneciler, Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 455 57 00, Faks: 0212 519 08 34