İstanbul Üniversitesi
http://fen.istanbul.edu.tr/?p=12050
Export date: Sat Nov 18 11:47:56 2017 / +0000 GMT

İstanbul Üniversitesi Fen Etik Kulübü 3. Etik Çalıştayını Gerçekleştirdi


Fen Etik Kulübü 3. Etik Çalıştayı

16 Mayıs 2017 tarihinde saat 9:30-13:15 saatleri arasında Fen Fakültesi Kurul Odası'nda gerçekleşti.

1

Çalıştay kulüp başkanı İrem Gülfem ALBAYRAK, İÜ Fen Etik Kulübü danışmanı Doç. Dr. Tuba GÜNEL, İÜ Fen Fakültesi Dekanı Yeşim ÖKTEM

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat MURAT' ın açılış konuşmaları ile başladı.

 

Çalıştay kulüp başkanı İrem Gülfem ALBAYRAK, İÜ Fen Etik Kulübü danışmanı Doç. Dr. Tuba GÜNEL, İÜ Fen Fakültesi Dekanı Yeşim ÖKTEM

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat MURAT' ın açılış konuşmaları ile başladı.

2

İref Gülfen ALBAYRAK (Fen Etik Kulüp Başkanı)

3

Doç.Dr. Tuba GÜNEL (Fen Etik Kulüp Danışmanı)

4

Prof. Dr. Yeşim ÖKTEM (İÜ Fen Fakültesi Dekanı)

5

Prof. Dr. Sedat MURAT (İÜ. Rektör Yardımcısı)

Açılış konuşmalarının ardından ilk konuşmacı olan Prof. Dr. Oya GÖKMEN “Yardımcı üreme teknikleri ve etik” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Konuşmasında tüp bebek tekniğinin ülkemizde uygulanışı ve yasal prosedürlerden bahseden Prof. Dr. GÖKMEN, konuşmasını güncel örnekler üzerinden bizleri etik konuları düşünmeye sevk ederek sürdürdü. Konuşmasının ardından kulüp üyemiz Onur AYDIN teşekkür belgesini Prof. Dr. Oya GÖKMEN' e takdim etti.

6

Prof. Dr. Oya Gökmen” Yardımcı üreme teknikleri ve etik”

7

  1. Etik Çalıştayının ikinci konuşmacısı olan Fatih ALTAYLI “Medya ve Etik” konulu konuşmasını yaptı. ALTAYLI konuşmasında günlük hayatında sık sık karşılaştığı etik sorunlardan bahsetti. Özellikle habercilikte karşılaşılan etik sorunlar ve bunlara karşı nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiği konusunda örnekler vererek hem hayatın içinden hem de oldukça açıklayıcı bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından kulüp üyesi Kaan İhsan EŞKUT teşekkür belgesini Fatih ALTAYLI 'ya takdim etti.


8

Fatih ALTAYLI “Medya ve Etik”

9

Çalıştayın bir diğer konuşmacısı olan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat MURAT “Kamu ve Etik” konulu sunumunu yaptı. Prof. Dr. MURAT konuşmasında etiğe aykırı bir durum şikayet edildiğinde nasıl bir prosedür izlenip bu şikayetlerin değerlendirildiğini anlattı. Sık sık karşılaşılan etik sorunlardan ve bunların mesleklere göre dağılımından bahsetti. Etik dışı davranışta bulunan ve bu davranışları tespit edilen insanların hayatlarının kalanında bu tespitten dolayı nasıl zorluklarla karşılaşabileceğini anlattı. Konuşmasının sonunda kulüp üyemiz Esmer Zeynep Duru BADAKAL teşekkür belgesini Prof. Dr. Sedat MURAT' a takdim etti.

10

Prof. Dr. Sedat MURAT “Kamu Etiği”

11

Konuşma ve sunumların ardından konuşmacı hocalara soru sorulması ve tartışılması için panel kısmına geçildi. Yarım saat süren panelde konuşmacılar çalıştaya katılan katılımcıların sorularını cevaplandırdılar.

12
Post date: 2017-05-19 13:23:09
Post date GMT: 2017-05-19 10:23:09

Post modified date: 2017-05-19 13:30:36
Post modified date GMT: 2017-05-19 10:30:36

Export date: Sat Nov 18 11:47:56 2017 / +0000 GMT
This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://fen.istanbul.edu.tr ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com