FİZYOLOJİ ARAŞTIRMA LABORATUVARI

Fizyoloji Araştırma Laboratuvarı, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Araştırma Projeleri Yürütücü Sekreterliği’nin 1525/16012001 no’lu projesi ile Zooloji Anabilim dalı bünyesinde kurulmuştur. Fizyoloji Araştırma Laboratuvarı’nda, hayvan modellerinde (sepsis, diyabet, hipertansiyon, hiperglisemi, epilepsi, hemorojik şok, vs.) dolaşım sistemi başta olmak üzere çeşitli sistemlere ait fizyolojik araştırmalar yapılmaktadır. Bu laboratuvarın kurulmasıyla, bölümümüzde ilk defa anestezi altında, gerçek zamanlı ölçümlerle fizyolojik araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar yüksek lisans ve doktora çalışmaları olarak değerlendirilmesinin yanında, Hayvan Fizyolojisi dersinin, hareket, sinir ve dolaşım sistemi uygulamalarını da kapsamaktadır. Fizyoloji Araştırma Laboratuvarı’nın gelişmesi öncelikle lisansüstü öğrencilerinin daha iyi şartlarda tezlerini yapmalarına ve bilimsel yayınlarının hazırlanmasına olanak vermektedir.

Laboratuvarın altyapısı, 2007 yılında TÜBİTAK-Temel Bilimler Araştırma Grubu (Proje No: 107T212) tarafından desteklenen uluslararası işbirliği olan proje kapsamında, deney hayvanlarının kalplerine in situ kanülasyon yapılması amacıyla alınmış olan “Langendorff İzole Kalp Sistemi” ile güçlendirilmiştir. Böylece, laboratuvar yeni cihaz ve alt yapı yatırımlarıyla daha donanımla hale getirilmiş ve alanında benzer laboratuvarlarla rekabet edebilecek modern bir görünüme sahip olmuştur. Laboratuvarımız, ülkemizde fizyoloji çalışmaları yapılan Fen Fakültesi Biyoloji Bölümleri’nde yer alan laboratuvarlar iyi bir yere sahiptir. Laboratuvarımızda kuruluş amacına uygun olarak 2008 yılında izole kalp sistemiyle ilgili ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalara, lisansüstü tezlere bağlı araştırmalara başlanmıştır. Bu çalışmalar, bundan sonra yapılması planlanan araştırma projeleri ile de üniversitemizde ve ülkemizde yapılmakta olan in vivo ve in vitro fizyoloji çalışmalarına önemli katkılar sağlayacaktır. Ayrıca bu laboratuvar, alanında uzman araştırmacıların yetişmesine, ulusal-uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesine ve kaliteli yayınların üretilmesine hizmet verecektir.

Fizyoloji Araştırma Laboratuvarı’nda, farklı hayvan modellerinde (sepsis, diyabet, hipertansiyon, hiperglisemi, epilepsi, hemorojik şok, vs.) anestezi altında, gerçek zamanlı ölçümlerle yapılan fizyolojik araştırmalar, hareket, sinir ve dolaşım sistemi uygulamaları, biyopotansiyel kayıtları, düz, çizgili ve kalp kasında kasılmanın ölçülmesi, mikrosirkülasyon çalışmaları, Langendorff İzole kalp sisteminde akut ve/veya kronik iskemi-reperfüzyon hasarına karşı çeşitli endojen ve eksojen ajanların etkilerinin incelenmesi ve kardiyak parametrelerin belirlenmesi, nörodejeneratif hastalıklar ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.

İzole Kalp Sistemi Araştırma Grubu

  • Prof. Dr. Cihan DEMİRCİ-TANSEL
  • Araş. Gör. Dr. Ebru GÜREL-GÜREVİN
  • Dr. Savaş ÜSTÜNOVA

İn vivo Elektrofizyolojik Veri Kazanım Sistemi Araştırma Grubu

  • Prof. Dr. Cihan DEMİRCİ-TANSEL
  • Araş. Gör. Dr. Aslı KANDİL
  • Araş. Gör. Dr. Ayşegül KAPUCU
  • Dr. Savaş ÜSTÜNOVA
  • Dr. Bülent ERGİN

Epilepsi Araştırma Grubu

  • Prof. Dr. Kadriye AKGÜN-DAR
  • Araş. Gör. Dr. Ayşegül KAPUCU

Lisansüstü öğrenciler: Samet ACAR, P. Sinem ÖZDEMİR, Deniz EROL, Neslihan FERAK, Merve KAVALCI, Tuğba KAŞKAVALCI, Gülin KORKMAZ

İletişim: İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Zooloji Anabilim Dalı 34134, Vezneciler/ İstanbul

E-posta: cihan@istabul.edu.tr, kakgun@istanbul.edu.tr,

Telefon: 0212 455 57 00 / 15099, 15101

 

Fizyoloji Araştırma Laboratuvarı from İ.Ü. Fen Fakültesi on Vimeo.

28 Şubat 2013
2950 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi
PK 34134 Vezneciler, Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 455 57 00, Faks: 0212 519 08 34