Prof. Dr. Gönül Başar’ın başkanlığında yeni kurulan “Laser Spektroskopi Laboratuvarı” ilk sonuçlarını verdi.

 

 

İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı bünyesinde, Prof. Dr. Gönül Başar’ın başkanlığında kurulan “Laser Spektroskopi Laboratuvarı” ilk deneysel sonuçları içeren makalesi, fizik ve astronomi dünyasının prestijli dergilerinden biri olan ASTRONOMY AND ASTROPHYSICS (A&A) dergisinde yayınlandı.

ASTRONOMY AND ASTROPHYSICS, impakt faktörü 5.084 olup, fizik ve astronomi alanında prestijli dergilerden biridir.

Çalışmanın başlığı ‘Hyperfine structure investigations of atomic niobium with optogalvanic and laser-induced fluorescence spectroscopy in the near-infrared wavelength range’ dir. Mayıs, 2013’de ASTRONOMY AND ASTROPHYSICS dergisine gönderilen yayın, Haziran, 2013’de kabul edilmiştir ve 05.08.2013 tarihinde basılmıştır.

Dergi ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

http://www.aanda.org/

Yayına ulaşmak için:

http://dx.doi.org/10.1051/0004-6361/201321919

Dünyadaki emsalleri ile rekabet edebilecek kapasiteye sahip “Laser Spektroskopi Laboratuvarı”, Fen Fakültesi Fizik Bölümü bünyesinde Mayıs, 2010’da kurulmaya başlandı ve aletlerin alımı Nisan, 2012’de tamamlandı. Bu tarihten itibaren aktif olarak laboratuvar çalışmaları sürmektedir. Laser Spektroskopi Laboratuvarı, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen iki projenin birleşimi ile toplam olarak yaklaşık 850 000 TL bütçe ile kuruldu. Proje yürütücüleri Prof. Dr. Gönül Başar ve Doç. Dr. İpek Kanat Öztürk’tür.

Projenin İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü’ndeki araştırmacıları:

  • Araş. Gör. Dr. Alev Er
  • Araş. Gör. Dr. Feyza Güzelçimen

Yurt içi ve yurt dışı diğer araştırmacılar:

  • Prof. Dr. Günay Başar (İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Fizik Mühendisliği)
  • Prof. Dr. Sophie Kröger (Hochschule für Technik und Wirtschaft, Berlin, Almanya)

Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet ve Dekan Prof. Dr. Baki Akkuş, fizik ve astronomi dünyasının prestijli dergilerinden biri olan ASTRONOMY AND ASTROPHYSICS (A&A) dergisinde yayını basıldığı için, Prof. Dr. Gönül Başar ve çalışma arkadaşlarını kutlayarak, başarılarının devamını dilediler.

30 Eylül 2013
6282 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi
PK 34134 Vezneciler, Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 455 57 00, Faks: 0212 519 08 34