Seminer: “Temel Buluşlardan Kliniğe Doğru Otofaji Araştırmaları”

Konu: Temel Buluşlardan Kliniğe Doğru Otofaji Araştırmaları

Konuşmacı: Doç. Dr. Devrim GÖZÜAÇIK

Tarih: 17.04.2015

Saat: 14:00

Yer: Biyoloji Bölümü Atıf Şengün Amfisi

İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Moleküler Biyoloji Anabilim Dalı tarafından düzenlenen 2014-2015 öğretim yılı seminerlerinden dördüncüsü Sabancı Üniversitesinden Doç. Dr. Devrim GÖZÜAÇIK’ın katılımı ile 17 Nisan  2015 günü saat 14.00’da Biyoloji Bölümü Atıf Şengün Amfisi’nde gerçekleşecektir.

“Temel Buluşlardan Kliniğe Doğru Otofaji Araştırmaları” konulu seminerimize tüm öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz davetlidir.

Etkinlik afişini görmek için TIKLAYINIZ.

 

Dr. Devrim GÖZÜAÇIK Hakkında:

Hacettepe İngilizce Tıp  Fakültesi’nden (1995) tıp doktoru ünvanı (MD) ile mezun oldu. Hacettepe Çocuk Hastanesi’nde Genetik Hastalıklar (1990-1995), Hollanda Erasmus Kanser Merkezi’nde kan kanseri (lösemi) üzerinde çalışmalar yaptı (1994). Biyokimya Yüksek Lisansı’nı Paris Ecole Polytechnique’den (1997) ve Moleküler Biyoloji ve Kanser Biyolojisi Doktorası’nı (PhD) Paris Pasteur Enstitüsü ve Paris-Sud Üniversitesi’nden (2001) aldı. 2001-2006 yılları arasında Weizmann Bilim Enstitüsü’nde kanser araştırmacısı olarak çalıştı ve hastalık oluşum mekanizmaları, hücre stres yanıtları ve programlı hücre ölümü konularında uzmanlaştı. 2006 yılından beri  bilimsel ve akademik çalışmalarını Sabancı Üniversitesi’nde sürdürmektedir ve temel hastalık biyolojisi (özellikle kanser), nano teknoloji kökenli ilaçlar ve inovatif tıbbi cihazlar konularında bilimsel araştırmalar gerçekleştirmektedir.

Dr Gözüaçık, merkezi New York’ta bulunan Uluslar Arası Hücre Ölümü Derneği (International Cell Death Society) yönetim kurulu üyesidir. Hücre Biyolojisi alanındaki en önemli dergilerden biri olan Autophagy dergisinin (Texas, ABD) editörü ve diğer birçok yüksek atıflı derginin hakemidir. Cancer Research, UK, Wellcome Trust, UK (İngiltere), The Health Research Board, Ireland (İrlanda) ve Research Foundation Flanders, FWO (Belçika) ve TÜBİTAK dahil birçok uluslar arası ve ulusal araştırma kurumu için hakemlik yapmaktadır. Aralarında Gordon, Keystone ve EMBO Konferansları da bulunan 40’tan fazla uluslar arası ve ulusal konferansa davetli konuşmacı olarak katılmıştır. 2500’den fazla atıf alan 40’ın üzerinde bilimsel yayını ve 10 kitap bölümü bulunmaktadır.

 

Ödüller:

2006 yılında Hoffmann-La Roche İlaç Firması tarafından “Biyobilime yön verecek Genç Liderler” arasında seçildi.

2006 yılında Avrupa Moleküler Biyoloji Kurumu EMBO-SDIG Ödülü.

2008 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) Ödülü.

2014 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Prof. Önder Öztunalı Bilim Ödülü.

2014 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü.

 

İnternet sitesi: http://myweb.sabanciuniv.edu/dgozuacik/

 

Araştırma Alanları: Moleküler Hücre Biyolojisi, Moleküler Kanser Biyolojisi, Biyokimya.

Araştırma Konuları: Hastalık oluşum mekanizmaları ve temel hastalık biyolojisi (özellikle kanser), hücre stres yanıtları, programlı hücre ölümü, otofaji, nano teknoloji kökenli ilaçlar ve inovatif tıbbi cihazlar.

 

 

 

31/03/2015
1720 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00