Seminer : “İSKENDERUN KÖRFEZİ VE GÖKÇEADA KIYILARINDAKİ MULLİDAE FAMİLYASINA AİT TÜRLERİN BESLENME BİYOLOJİSİNİN ARAŞTIRILMASI”

Konu : İskenderun Körfezi ve Gökçeada Kıyılarındaki Mullidae Familyasına Ait Türlerin Beslenme Biyolojisinin Araştırılması

Konuşmacı : Suna Tüzün

Tarih: 25.05.2017

Saat: 15:00

Yer: İÜ Fen Fakültesi Kurul Odası

Etkinlik Afişini görmek için lütfen tıklayınız.

Özet:  

Ekosistemin en önemli dinamiğini oluşturan enerji akışını, ortamdaki besinin miktarı, çeşitliliği ve kalitesi belirler. Dolayısıyla canlının ekosistemdeki trofik düzeyinin bilinmesi, bulunduğu ekosistemin durumu hakkında da bilgi verir. Bu verilere ise beslenme biyolojisi çalışmaları ile ulaşılır.

İskenderun Körfezi ve Gökçeada Kıyılarındaki Mullidae Familyasına ait Türlerin Beslenme Biyolojisinin Araştırılması başlıklı doktora tez çalışmasında, barbun ve tekir balıklarının dahil olduğu Mullidae familyası ile çalışılmıştır. Derinlik, uzamsal dağılım, yaşça ve boyca büyüme, cinsiyet oranları gibi faktörler bir parametre olarak kullanarak, bu parametrelerin beslenme üzerindeki etkilerini ve beslenmeyle ilişkilerini ortaya konularak, aynı zamanda Türkiye’nin iki uç kıyısındaki beslenme farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda mevsimsel örnekleme yapılarak, trol balıkçılığı ile Gökçeada’dan 1132, İskenderun Körfezi’nden 1323 Mullid bireyi incelenmiştir.

22/05/2017
944 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00