BİLİMSEL TOPLANTI : “KANSER VE GLİKOBİYOLOJİ ÜZERİNDE TARTIŞMA”

İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Moleküler Biyoloji Anabilim Dalı tarafından düzenlenen 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bilimsel toplantılardan ilki Maryland Baltimore County Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezinden Prof. Dr. Hafiz Ahmed, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Sabire Karaçali ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Engin Kaptan’ın katılımları ile            27 EYLÜL 2017 günü saat 13.30’da Fen Fakültesi Kurul Odasında gerçekleşecektir. Etkinliğimize tüm öğretim üyeleri ve öğrenciler davetlidir.

Etkinlik afişini görmek için TIKLAYINIZ.

 

Konu: Specifically targeting cancer cells for theranostic applications through glycobiology, metabolic glycoengineering, and nanotechnology

Konuşmacı: Prof. Dr. Hafiz AHMED

Saat: 13:30-14.30

 

Konu: Kanserde glikozilasyon değişiklikleri

Konuşmacı: Prof. Dr. Sabire Karaçalı

Saat: 14:45-15.30

 

Konu: Tiroid kanserinde bitki lektinleri ile antikanser yaklaşımlar

Konuşmacı: Doç. Dr. Engin Kaptan

Saat: 15.30-16.15

 

Prof. Dr. Hafiz Ahmed Hakkında:

Hafiz Ahmed, Maryland Üniversitesinde Biyoteknoloji Merkezi olan GlycoMantra’nın kurucu Başkanı ve Yürütücü bilim adamıdır. Hindistan Kolkata Üniversitesinden çeşitli lektinler üzerindeki çalışmaları ile Doktora derecesini aldı. Amerika Roswell Park Kanser Enstitüsünde araştırma görevlisi olarak, Almanya Max Planck Enstitüsünde postdok olarak çalıştı ve daha sonra Maryland Tıp Fakültesi’nde çalışdı. Glikobiyoloji ve protein kimyasında kapsamlı uzmanlığa sahiptir ve lektinlerin özellikle galektinlerin yapı-fonksiyon çalışmalarında 25 yılı aşkın bir araştırma deneyimine sahiptir. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca yaptığı araştırmalar, özellikle kanserlerin tanı ve tedavisinde glikobiyoloji ve metabolik glikomühendislik konularındaki temel ve translasyonel araştırmalar üzerine olmuştur. Proceedings of the National Academy of Sciences, Biomaterials, Journal of Immunology, Journal of Biological Chemistry, and Glycobiology de dahil olmak üzere hakemli dergilerde 100’den fazla araştırma makalesi yayınlanmıştır. Protein kimyası üzerine bir kitap yazdı ve hayvan lektinleri (Taylor & Francis) üzerine bir kitapta co-editor olarak yer aldı (CRC Press) ve Frontiers in Bioscience için “Kanser Glikobiyolojisi” adlı özel bir sayı düzenledi. Aldığı birkaç federal ve eyalet hibe finansmanı 4 Milyon doları aştı. 5 ABD patentinin (kazanılmış ve bekleyen) lider bir mucididir. Birçok tanınmış dergi, beş dergi editör üyeliği ve daha önce Organic Chemistry Insights and Glycobiology Insights’ın Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmüştür.

 

Prof. Dr. Sabire Karaçalı Hakkında:

Akademik yaşamına elektron mikroskoplarının biyolojide yoğun şekilde kullanılmaya başlandığı yıllarda böcek nöroendokrin sisteminin ince yapısının belirlenmesini kapsayan doktora çalışmasıyla başlamıştır (1973). Prof. Dr. Semahat GELDİAY’ın yanında NATO projesi ve DPT destekleriyle Ege Üniversitesi bir TEM ve laboratuvarının kazandırılması çalışmalarına (1974) katılmıştır. Doçent (1977) ve profesör (1988) olarak ince yapı çalışmalarını sürdürürken bilim dünyasında dikkatlerin oligosakkarit dizilerinin önemli biyolojik rollerine çekildiğini farketmiştir. 1990′ lı yılların başında ince yapıda lektinlerle şekerlerin işaretlemesi ve glikobiyoloji laboratuvarı oluşturma çalışmalarına başlamıştır. 2006 yılında DPT projesi desteğiyle bir LC-MS/MS analitik sistemi bu laboratuvara kazandırarak, moleküler yapı ve değişikliklerinin belirlendiği, sialik asid biyolojisi çalışılan bir glikobiyoloji laboratuvarı oluşturmuştur. Bu laboratuvar ayrıca lisans ve lisans üstü glikobiyoloji ders uygulamalarına da hizmet vermektedir. Temmuz 2013 de emekli olan Prof. Dr. Sabire KARAÇALI bu alandaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Doç. Dr. Engin Kaptan Hakkında:

2000 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2004 yılında yüksek lisansını, 2010 yılında doktorasını tamamladı. 2013 yılında doçent ünvanını aldı. Doktorasını tamamladıktan sonra Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Bölümünde Glikobiyoloji ve Lektinler Laboratuvarında doktora sonrası araştırıcı olarak çalıştı. Bu alanda dünyanın önde gelen dergilerinde yayınları ve tescillenmiş patenti mevcuttur. Halen İ.Ü. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Anabilim Dalında çalışmalarına devam etmektedir.

21/09/2017
1455 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00