İÜ Fen Fakültesi Fizik Kulübü Semineri

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi, Fizik Kulübü Semineri

Konu : “Nükleer Enerjinin Kullanımı ve Nükleer Silahlanma”

Konuşmacı : Prof. Dr. Ramamurti Rajaraman

Tarih : 6 KASIM 2013 Çarşamba

Saat : 15:00

Yer : İÜ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Fikret Kortel Seminer Salonu

Etkinlik Afişini görmek için TIKLAYINIZ.

Facebook etkinlik sayfası için TIKLAYINIZ.

 

Etkinlik Özeti :

1-5 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen 60. Pugwash Konferansı katılımcılarından Prof. Dr. Ramamurti Rajaraman 6 Kasım Çarşamba günü fakültemize misafir oluyor.

Jawaharlal Nehru Üniversitesi Teorik Fizik Kürsüsünden emekli Prof. Rajaraman, 1963 yılında Cornell Üniversitesi’nde Prof. Hans A. Bethe danışmanlığında tamamladığı  doktorasının ardından Cornell,Harvard, Stanford, MIT, CERN,Institute for Advanced Study at Princeton, Jawaharlal Nehru ve Delhi Üniversitesi gibi kurumlarda araştırmalarda bulunmuştur.

Nükleer silahsızlanma ve nükleer enerji konusunda teknik araştırma yapmış, yazdığı makaleler ve katılımcısı olduğu konferanslar ile kamuoyunun bilgilenmesi adına katkıda bulunmuştur.

Prof.Dr. Rajaraman 2010-2012 yılları arasında “Indian National Science Academy” başkan yardımcılığı yapmış , kurucularından olduğu “International Panel on Fissile Materials” de eş başkanlık görevini devam ettirmektedir.

Prof.Dr. Rajaraman, Güney Asya’da barış ve nükleer silahsızlanma ile küresel barış konularında göstermiş olduğu çaba ve teşvikler dolayısı ile “American Physical Society” tarafından
“2014 Leo Szilard Lectureship ” ödülüne layık görülmüştür.

04/11/2013
1595 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00