İÜ FİZİK BÖLÜMÜ SEMİNERİ 19.12.2014

Konu :ELEKTRİKSEL OLARAK POMPALANAN SEYRELTİK AZOTLU DİKEY KAVİTELİ YARIİLETKEN OPTİK YÜKSELTEÇ

Konuşmacı : Doç.Dr. Sefer Bora LİŞESİVDİN

Tarih : 19.12.2014 Cuma

Saat : 15:00  (14:45’te  çay servisi olacaktır.)

Yer : İÜ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Engin Arık Dershanesi

İÜ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü tarafından düzenlenen 2014-2015 öğretim yılı güz yarıyılı seminerlerinin beşincisi, Doç.Dr. Sefer Bora Lişesivdin’in katılımı ile 19 Aralık 2014 Cuma günü saat 15:00′te Engin Arık Dershanesi’nde gerçekleşecektir.

“ELEKTRİKSEL OLARAK POMPALANAN SEYRELTİK AZOTLU DİKEY KAVİTELİ YARIİLETKEN OPTİK YÜKSELTEÇ” konulu seminerimize tüm öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz davetlidir.

Etkinlik afişini görmek için TIKLAYINIZ.

Doç.Dr. Sefer Bora Lişesivdin Hakkında

2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

2005 yılında yüksek lisansını “MBE yöntemi ile büyütülmüş AlGaAs/GaAs ve InGaAs/GaAs yarıiletken yapılarının elektron ve manyetoiletim özellikleri” üzerine Gazi Üniversitesinde tamamladı.

2007 yılında 6 ay süre ile İngiltere Essex Üniversitesinde ziyaretci araştırmacı öğrenci olarak görev yaptı.

2008 yılında doktorasını AlGaN/GaN yüksek elektron devingenlikli transistörlerin elektron ve manyetoiletim özellikleri, ve bu yapılarda 2-boyutlu elektronların saçılma özellikleri sıcak-elektron iletimi konularında tamamladı.

Dr. Lişesivdin, doktorasının ardından bir yıl süre ile Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde (NANOTAM) doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

2011 yılında doçentlik ünvanını aldı.

2013 yılında 6 ay süre ile İngiltere Essex Üniversitesinde Prof. Dr. Naci Balkan’ın grubunda ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı.

2014 yılında Türk Fizik Derneği Prof. Dr. Şevket Erk Genç Bilim İnsanı ödülünü kazandı.

Çok sayıda SCI indeksli dergilerde aktif olarak yardımcı editörlük ve hakemlik yapan Dr. Lişesivdin’in çalışma konularında, kitap bölümü ve kitap çevirileri de bulunmaktadır.

Genel olarak katı hal fiziği altında yarıiletkenlerin elektriksel iletimi konuları ile ilgilenen Dr. Lişesivdin’in ilgilendiği konular olarak yarıiletken malzemelerin elektron ve manyetoiletim özellikleri, elektrik alan ve polarizasyona bağlı gerilme, kalıcı fotoiletkenlik, sıcak-elektron fenomeni, 2-boyutlu gazın kuvantum parametrelerinin deneysel ve numerik incelemeleri (deneysel Shubnikov de Hass ölçümleri, numerik 8×8 k.p Schrödinger-Poisson hesaplamaları) gösterilebilir.

Dr. Lişesivdin, halen Gazi Üniversitesi, Fizik bölümü, Nanoölçekli Aygıt ve Taşıyıcı İletimi grubunda Doçent Doktor ünvanı ile çalışmalarına devam etmektedir.

17/12/2014
1385 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00