İÜ FİZİK BÖLÜMÜ SEMİNERİ 04.03.2015

Konu: “Lateral Current Collection in nipi Structured GaInNAs Solar Cells”

Konuşmacı : Prof. Dr. Naci Balkan

Tarih : 04.03.2015  Çarşamba

Saat : 15:00  (14:45’te çay ve ikram servisimiz olacaktır.)

Yer : İÜ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Fikret Kortel Seminer Salonu

İÜ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü tarafından düzenlenen 2014-2015 öğretim yılı, bahar yarıyılı seminerlerinin ikincisi, Essex Üniversitesi’nden Prof. Dr. Naci Balkan’ın katılımı ile 04 Mart 2015 Çarşamba günü saat 15:00′da Fikret Kortel Seminer Salonu’nda gerçekleşecektir.

“Lateral Current Collection in nipi Structured GaInNAs Solar Cells” konulu seminerimize tüm öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz davetlidir.

Etkinlik afişini görmek için TIKLAYINIZ.

 

Prof. Dr. Naci Balkan Hakkında

Naci Balkan, 1975 yılından itibaren yarıiletken fiziği alanında araştırmalar yapmaktadır.

Doktorasını 1975 yılında Glasgow Üniversitesi’nde amorf Si ve Ge gibi yarıiletkenlerin termal buharlaştırma ve radyo frekansında saçtırma/püskürtme yöntemleri ile büyütülmesi konusunda aldı. Amorf yapılar hakkındaki çalışmalarını 1983 yılına kadar sürdürdü. Amorf Si ve Ge yarıiletkenlerinin AC düşük frekanslı kayıp mekanizmaları hakkında bir çok yayın yapmıştır.

1980-1983 yılları arasında Hacettepe ve Boğaziçi Üniversite’lerinde öğretim üyesi olarak çalıştı.

1984 yılında Essex Üniversitesi’nde sıcak elektronların taşınım mekanizmaları, yarıiletkenlerin optik spektroskopisi, düşük boyutlu GaAs/AlGaAs-GaInAs/GaAs gibi III-V grubu alaşımların düzensizlikleri üzerine çalışmalarına devam etti.

1990 yılında Essex Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu ve yarıiletkenler materyal ve aygıtlar üzerine çalışan grubunu oluşturdu.  Çalışmalarını sıcak elektronların opto-elektronik aygıtlardaki uygulamaları üzerine yoğunlaştırmıştır. Bu çalışmalar sonucunda yarıiletken hetero yapılarda, sıcak elektron yayımı ile dikey kaviteli yüzeyden ışıma yapan aygıtlar keşfedilmiştir. Ayrıca, GaN, GaInNAs ve GaInAsP ve GaBiN gibi diğer III-V grubu malzemelerin ekran (display), lazer, güneş pili vb. opto-elektronik uygulamalarında önemli çalışmalar da yapmıştır.

EPSRC, NATO, TUBITAK, The British Council, The European Commission, The Royal Society ve Essex Üniversitesi gibi çok farklı kurumlar tarafından desteklenen 25’ten fazla projeye yürütücü, araştırmacı ve danışman olarak katılmıştır. 200’den fazla makale yayınlamıştır. Bunun yanında bir çok kitabın, derginin özel sayılarında çıkmış makalelerin ve lisans düzeyindeki kitapların editörlüğünü yapmıştır. Uluslararası yaygın etkisi olan bir çok konferansın bilimsel komitesinde görev almıştır.

Araştırma  alanları

  • Düşük boyutlu yarıiletkenlerde sıcak elektron taşınım mekanizmaları
  • Gunn lazerleri
  • Sıcak elektron etkisi ile ışıma yapan lazerler
  • Seyreltik azotlu VCSEL, VCSOA, NDR aygıtlarının elektronik ve opto-elektronik uygulamaları
  • İndiyumca zengin GaInN alaşımlarında sıcak elektron ve momentum durulma mekanizmalarının incelenmesi
02/03/2015
1546 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00