Brilliant Light : “A roadshow about Hamburg’s large scale research facilities”

Türk-Alman Bilim Yılı çerçevesinde, Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan DESY (Deutsches Elektronen SYnchrotron, (www.desy.de) ve European X-Ray Free Electron Laser (European XFEL, (www.xfel.eu) hızlandırıcı ve ışınım kaynağı merkezlerinin 4-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında sırasıyla İstanbul (4 Mayıs), Türk-Alman (5 Mayıs), Ankara (6-7 Mayıs) ve TOBB ETU (8 Mayıs) Üniversitelerinde “BRILLIANT LIGHT” başlığı altında gerçekleştireceği tanıtım programına sizleri davet etmek istiyoruz.

Hızlandırıcı tabanlı son derece güçlü X-ışınımı mikroskoplarına sahip dünya çapında benzersiz bu iki araştırma merkezlerinde Fizik, Kimya, Biyoloji, Malzeme, Tıp gibi geniş bir yelpazede araştırmalar yapılmaktadır. Bu etkinlikte Hamburg’da araştırma tesisleri  tanıtılacak ve ortak çalışma alanları ve fırsatları tartışılacaktır. Bu geniş çaplı araştırma tesislerinde bilim , teknoloji ve araştırma işbirlikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek ve çalışma ziyaretleri, yaz okulları, değişim programları ve daha fazlası hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere sizleri aramızda görmek istiyoruz.

İstanbul Üniversitelerde 4 Mayıs 2015 Pazartesi yapılacak olan etkinlik tam günlük (9.00-18.00) olarak planlanmış olup Fen Fakültesi, Kurul Odası, 3. Kat da düzenlenecektir.

Konuyla ilgili etkinlikten sorumlu Prof.Dr. Suat Özkorucuklu (suat.ozkorucuklu@istanbul.edu.tr) 15502 ulaşabilirsiniz.

 

The research centers Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY) and European XFEL in Hamburg are home to worldwide unique large-scale research facilities to boost science and innovation. These accelerator-based facilities are super-microscopes and supercameras for scientists from all over the world and can be used for a broad range of applications to gain important insights into the structure and function of matter. Materials researchers, biologists, physicists, and chemists benefit from the extremely powerful and collimated X-rays that are produced by these large accelerator complexes. This roadshow will highlight the research facilities in Hamburg and will explain the exciting science opportunities. It is a good starting point to learn more about science, technologies, and research cooperations at these large-scale research facilities and provides an excellent information platform for people interested in study visits, summer schools, exchange programmes, and more. The roadshow will stop in Istanbul and Ankara and is organized in connection with the German-Turkish Year of Research, Education, and Innovation.

Dates and Locations:

  • Mon, 04 May 2015 – Istanbul University, Istanbul
  • Tue, 05 May 2015 – Turkish-German University, Istanbul
  • Wed, 06 May 2015 – Public Colloquium, Ankara University, Ankara
  • Thu, 07 May 2015 – Ankara University, Ankara
  • Fri, 08 May 2015 – TOBB Economy and Technology University, Ankara

An exhibition stand with exhibits, film programme, brochures, posters, and a lottery game (tbc) is open from 9-18h.

Science talks (60’) start every day (except Wed) at 10h and 14h at a location nearby and will cover:

Introduction to the Hamburg research facilities, an overview of their science applications and reports by Turkish scientists about their research work in Hamburg

Please click to see poster

25/04/2015
1798 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00