İÜ FİZİK BÖLÜMÜ SEMİNERİ 29.04.2015

Konu: “NÖTRON YILDIZLARININ ASTRONOMİK GÖZLEMLERİ İLE FİZİK”

Konuşmacı : Doç. Dr. Tolga Güver

Tarih : 29.04.2015 Çarşamba

Saat : 15:00  (14:45’te çay ve ikram servisimiz olacaktır.)

Yer : İÜ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Fikret Kortel Seminer Salonu

İÜ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü tarafından düzenlenen 2014-2015 öğretim yılı, bahar yarıyılı seminerlerinin yedincisi, İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Doç.Dr. Tolga Güver’in katılımı ile 29 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 15:00′da Fikret Kortel Seminer Salonu’nda gerçekleşecektir.

“NÖTRON YILDIZLARININ ASTRONOMİK GÖZLEMLERİ İLE FİZİK” konulu seminerimize tüm öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz davetlidir.

Etkinlik afişini görmek için TIKLAYINIZ.

 

Doç.Dr. Tolga Güver Hakkında

Lisans eğitimini 2001 yılında ve yüksek lisans eğitimini 2003 yılında İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde tamamlamıştır.

Doktora derecesini 2008 yılında İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde almıştır.

2007 yılında Amsterdam Üniversitesi, Astronomi Bölümü’nde; 2008- 2009 yılları arasında Arizona Üniversitesi, Fizik Bölümü’nde; 2009-2011 yılları arasında Arizona Üniversitesi, Astronomi Bölümü’nde; 2011- 2013 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde ziyaretçi araştırmacı olarak görev almıştır.

2011 yılında NASA’da SUZAKU Uydusu Panelisti olarak, 2012 yılında Harvard Üniversitesi’nde Chandra Uydusu Panelisti olarak görev almıştır.

2013 yılında Bilim Akademisi Derneği, Genç Bilim İnsanı Programı (BAGEP) ödülünü kazanmıştır.

Doç. Dr. Tolga Güver’in araştırma alanları:

Yüksek Enerji Astrofiziği

Nötron yıldızları

Gözlemsel astronomi

Doç. Dr. Tolga Güver, 2014 yılından itibaren halen İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır.

Doç. Dr. Tolga Güver

İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

tolga.guver@istanbul.edu.tr

 

NÖTRON YILDIZLARININ ASTRONOMİK GÖZLEMLERİ İLE FİZİK

Nötron yıldızları evrende maddenin bilinen en yoğun ve kararlı halini temsil etmektedirler. Bu konuşmada, nötron yıldızlarının kütle, yarıçap, yüzey manyetik alan şiddeti gibi fiziksel parametrelerinin özellikle X-ışın dalgaboylarında yapılan astronomik gözlemler ile nasıl belirlenebileceği üzerine genel bir özet yapılacaktır. Spesifik olarak nötron yıldızlarının X-ışın spektral özellikleri ve bu özelliklerin kullanılması ile yüzey manyetik alan şiddetlerinin belirlenmesi ayrıca bazı düşük kütleli X-ışın çiftlerinden gözlenen termonükleer patlamaların gözlemsel özelliklerinin kullanılmasıyla nötron yıldızlarının kütle ve yarıçaplarının belirlenmesi üzerinde durulacaktır. Bu gözlemler ile maddenin çok yüksek manyetik alan şiddetleri altında nasıl davrandığı ve nükleer yoğunluğun üzerindeki yoğunluklarda hal denkleminin ne olduğu gibi fiziğin önemli soruları cevaplandırılmaya çalışılmaktadır.

 

İletişim: Yrd.Doç.Dr. Feyza Güzelçimen  /  feyzag@istanbul.edu.tr

27/04/2015
1563 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00