Matematiksel Fizik ABD. Kütüphanesi

Matematiksel Fizik Anabilim Dalı Kütüphanesi, 1954 yılında Teorik Fizik Enstitüsü’nün kurulmasıyla oluşmaya başlamıştır. Türkiye’nin ilk ve tek Teorik Fizik Kürsüsü’nün tek kütüphanesidir. Doç. Dr. Fikret KORTEL ve özellikle Prof. Dr. Ahmet Yüksel ÖZEMRE’nin gayretleriyle zenginleşen kütüphanemizde şu anda yaklaşık 4500 kitap bulunmaktadır.

Kütüphanede ağırlıklı olarak Matematiksel Fizik alanında olmak üzere diğer konulardaki Fizik kitapları, Felsefe ve Bilim Tarihi kitapları mevcuttur. Kütüphanemiz, Teorik Fizik konusundaki araştırmacılara hitab eden bir uzmanlık kütüphanesidir.

Kitaplarımızın ve dergilerimizin bilgisayara girişi “UFUK” adlı katalog programında yapılmakta, yayınlarımıza internet ortamında ulaşılabilmektedir.

Katalog Tarama : http://www.kutuphane.istanbul.edu.tr/library/default.htm

Kütüphanemizde “Sistematik Yerleştirme” henüz tamamlanmamıştır. Bundan dolayı, öğrencilerimize ödünç kitap verilmemekte, sadece, fizik Bölümü Öğretim Elemanları, Bölümümüzden emekli olan Öğretim Üyeleri ile 2547 sayılı yasanın 40/a maddesine göre Bölümümüzde ders veren Öğretim Üyeleri görevlendirmeleri bitene kadar ödünç kitap alabilmektedirler.

İLETİŞİM :

Ad Soyad
Telefon
E-Mail
Araş.Gör. Özgür Sevinç 0212 455 57 00 / 15227 osevinc@istanbul.edu.tr