KAYITLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Aşağıda özetlenmiş olan kurallar yalnızca kayıt döneminin sorunsuz geçmesi için öğrencilerimizi bilgilendirmeye yönelik olup, İstanbul Üniversitesi Önlisans ve Lisans Yönetmeliğine göre hazırlanmıştır.  İlgili yönetmeliğe http://www.istanbul.edu.tr/oidb/mevzuatdosyalar/Yonetmelikler/OnlisansLisansEgitimOgretim_Yonetmeligi.html adresinden erişilebilir.

1. 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ ÖNCESİ KAYITLI ÖĞRENCİLER ALMIŞ OLDUKLARI ALT DÖNEM DERSLERİNDEN BAŞARISIZ OLDUKLARI TÜM DERSLERLE BİRLİKTE BİR ÜST YENİ DÖNEMİNİN DERSLERİNİ  ALABİLİRLER.

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ VE SONRASINDA KAYIT OLMUŞ ÖĞRENCİLER TOPLAM EN AZ 240 AKTS’lik DERS ALARAK MEZUN OLABİLİRLER, BU NEDENLE HER DÖNEM SEÇMELİ DERSLERLE BİRLİKTE EN AZ 30 AKTS’LİK DERS ALMALIDIRLAR (YÖNETMELİK MADDE 31).

2. 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ VE SONRASINDA KAYIT OLMUŞ ÖĞRENCİLERİN BİR DÖNEMDE ALABİLECEĞİ AZAMİ AKTS TOPLAMI, ZORUNLU VE SEÇMELİ DERSLERİN TOPLAM AKTS’NİN %50 FAZLASINI GEÇEMEZ.  BİR DÖNEMDE ALINMASI ZORUNLU AKTS 30 OLDUĞU İÇİN, ALINABİLECEK AZAMİ AKTS TOPLAMI OLAN 45 AKTS’LİK  (TEKRAR EDİLEN ve YENİ DÖNEMİN AKTS TOPLAMI) DERS ALINABİLİR. ÖRNEK: BİR ÖĞRENCİNİN ALT YARIYIL/YARIYILLARDAN 17 AKTS DEĞERİNDE BAŞARISIZ/KOŞULLU GEÇİLEN DERSİ OLSUN. BU DURUMDA 17 AKTS’LİK BAŞARISIZ OLUNAN/KOŞULLU GEÇİLEN DERSLE BİRLİKTE, BİR ÜST YARIYILDAN YALNIZCA 28 AKTS’LİK DERS ALINABİLİR (YÖNETMELİK MADDE 16(6)). (11.02.2014 FAKÜLTE KURULU KARARI İLE YANDAL, ÇİFT ANADAL, DİKEY GEÇİŞ, YATAY GEÇİŞ VE DEĞİŞİM PROGRAMI ÖĞRENCİLERİ İLE SON SINIF DERSLERİNİ ALMAYA HAK KAZANMIŞ ÖĞRENCİLER İÇİN DE AYNI KURAL GEÇERLİDİR).

3.. UYGULAMALI GİRİŞİMLİK DERSİNİN KONTENJANI HER BÖLÜM İÇİN 30 (OTUZ) İLE SINIRLIDIR. BU DERS MATEMATİK BÖLÜM Ü MÜFREDATINDA YOKTUR.

4. UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK DERSİNİN AKTS DEĞERİ İLGİLİ DÖNEMİN SEÇMELİ DERS HAVUZUNDAN ALINMASI GEREKEN AKTS‘YE DAHİL DEĞİLDİR.

5. ÖNCELİKLE BAŞARISIZ OLUNAN DERSLERİN ALINMALIDIR.

6. AGNO’SU < 1.8 OLAN ÖĞRENCİLER YENİ ZORUNLU DERS ALAMAZ, ANCAK BİR ÜST DÖNEMDEN SEÇMELİ DERS ALABİLİRLER. DAHA ÖNCE BAŞARISIZ YA DA KOŞULLU BAŞARILI OLDUKLARI DERSLERDEN, İÇİNDE BULUNDUKLARI DÖNEMDE AÇILANLARDAN (FF) VE (FD) HARF NOTU ALDIKLARI DERSLERİ ZORUNLU OLARAK, (DD) VE (DC) HARF NOTU ALDIKLARI DERSLERİ İSTERLERSE TEKRARLARLAR (YÖNETMELİK MADDE 23 (2)).

7. AGNO’SU  ³  1.8 OLAN ÖĞRENCİLER YENİ DÖNEMİN ZORUNLU DERSLERİNİ ve BELİRTİLEN AKTS’Yİ TAMAMLAMAK İÇİN İLGİLİ DÖNEMİN SEÇMELİ DERSLERİNİ ALIRLAR.

8. AGNO’SU  ³  1.8 OLAN ÖĞRENCİLER, BİR ÜST DÖNEMİN DERSLERİNİ VE ALTTAN KALAN VE/VEYA KOŞULLU GEÇTİKLERİ DERSLERİ ALABİLİRLER.  İKİ ya da DAHA FAZLA DÖNEMİN DERSLERİNİ BİR ARADA ALAMAZLAR (ÖRNEĞİN: GEÇEN YIL III. DÖNEMDEN DERS ALMIŞSA, BU YILIN GÜZ DÖNEMİNDE BİR ÜST DÖNEM OLAN V. DÖNEMDEN YENİ DERSLERİ ve VARSA ALT DÖNEM OLAN  III. DÖNEMDEN BAŞARISIZ  ya da KOŞULLU GEÇİLEN DERSLERİNİ ALABİLİRLER) (YÖNETMELİK MADDE 23 (3))

9. AGNO’SU 3.00 VE ÜZERİNDE OLAN ÖĞRENCİLER KENDİ ÖĞRENİM DALI İLE İLGİLİ ÖĞRETİM PLANININ ÖNGÖRDÜĞÜ ZORUNLU VE SEÇMELİ DERSLERİN YANI SIRA, DANIŞMANIN TEKLİFİ, VARSA BÖLÜM BAŞKANININ ÖNERİSİ VE İLGİLİ BİRİM YÖNETİM KURULLARININ KARARI İLE ÜNİVERSİTEYE BAĞLI HERHANGİ BİR ÖĞRETİM PLANINDA YER ALAN DERSİ/DERSLERİ DE ALABİLİR (YÖNETMELİK MADDE 16 (4)).

10. EN AZ İKİ YARIYIL SONUNDA AGNO’SU 3.50 VE ÜSTÜNDE OLAN ÖĞRENCİLER GEÇTİKLERİ SINIFIN DERSLERİNİN YANINDA ÖN ŞARTLI VEYA BAĞLANTILI ŞARTLI OLMAYAN BİR ÜST SINIF DERS/DERSLERİNİ DE ALABİLİR. BUNUN İÇİN ÖĞRENCİNİN GELMİŞ OLDUĞU SINIFA KADAR OLAN BÜTÜN DERSLERİNİ ALMIŞ VE BAŞARILI OLMUŞ OLMASI GEREKİR. ÜSTTEN ALINAN DERSLER İLE BERABER ALINAN TOPLAM KREDİ MİKTARI İLGİLİ DÖNEMDE 45 AKTS’DEN FAZLA OLAMAZ (YÖNETMELİK MADDE 23 (6)).

11. MÜFREDATTAKİ DERSLERDE DEĞİŞİKLİK OLMASI (DERSİN KALDIRILMASI, KREDİSİ YA DA AKTS’NİN DEĞİŞMESİ, DÖNEMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ, ADININ DEĞİŞTİRİLMESİ VB.) DURUMDA İLGİLİ DERSİ ÖNCEDEN ALMIŞ VE BAŞARISIZ YA DA KOŞULLU GEÇMİŞ ÖĞRENCİLER İÇİN  İLGİLİ BÖLÜM KURULUNUN İNTİBAK KARARLARI UYGULANIR.  İNTİBAK KARARLARINA UYGUN OLARAK DERS SEÇİMİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE DİKKAT EDİNİZ.

12. ÖĞRENCİ SEÇMELİ DERSLERİ SEÇERKEN HER DÖNEM İÇİN BELİRTİLEN AKTS ALT LİMİTİNİ TAMAMLAMALIDIR. BELİRTİLENDEN DAHA FAZLA AKTS’LİK SEÇMELİ DERS ALINMASI ÖĞRENCİNİN İSTEĞİNE BAĞLIDIR.

13. SEÇİLEN DERS/DERSLER KAYIT DÖNEMİ BİTTİKTEN SONRA İPTAL EDİLEMEZ.

14. ÖĞRENCİ SEÇTİĞİ SEÇMELİ DERSTEN BAŞARISIZ OLURSA, DERSİ GELECEK YIL TEKRAR ALIR ya da EŞ KREDİ YÜKLÜ BAŞKA BİR SEÇMELİ DERS İLE DEĞİŞTİREBİLİR (EĞER EŞ KREDİ YÜKLÜ BİR DERS İLGİLİ DÖNEMDE MEVCUTSA).

15. ÖĞRENCİLER DERS PROGRAMINI DİKKATE ALARAK DERS SEÇİMLERİNİ YAPMALIDIRLAR. DERS ÇAKIŞMALARININ OLMASI DERSİ İLK KEZ ALACAKLAR İÇİN DEVAMSIZLIK SORUNUNU ORTAYA ÇIKARACAĞINDAN ÖĞRENCİLERİN BU KONUYA GEREKEN ÖZENİ GÖSTERMELERİ GEREKMEKTEDİR. BU DURUM ÇİFT ANADAL / YAN DAL YAPAN ÖĞRENCİLERİ İÇİN DE GEÇERLİDİR.

16. KAYIT DÖNEMİ VE EKLE/KALDIR HAFTASI BİTENE KADAR ÖĞRENCİLER OTOMASYON SİSTEMİNİ DÜZENLİ OLARAK TAKİP ETMEK VE DANIŞMANI İLE İLETİŞİM İÇİNDE OLMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.

17. KAYIT DÖNEMİ VE EKLE/KALDIR HAFTASI BİTENE KADAR DANIŞMANLARIN OTOMASYON SİSTEMİNİ DÜZENLİ OLARAK TAKİP ETMELERİ ve ÖĞRENCİLERİ DOĞRU YÖNLENDİRMELERİ KAYIT DÖNEMİNİN SORUNSUZ GEÇMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.

18. KAYIT DÖNEMİ VE EKLE/KALDIR HAFTASI BİTTİKTEN SONRA SEÇMELİ DERSLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILAMAZ.

19. KAYIT DÖNEMİ VE EKLE/KALDIR HAFTASI BİTTİKTEN SONRA, DANIŞMAN HATASI NEDENİYLE YANLIŞ SEÇİM YAPILMASI DURUMUNDA, DANIŞMANIN YAZILI OLARAK DURUMU ÖĞRENCİ BÜROSUNA BİLDİRMESİ GEREKLİDİR.  DANIŞMANDAN GELEN DÜZELTME İSTEĞİ YÖNETİM KURULU TARAFINDAN UYGUN GÖRÜLDÜĞÜ TAKTİRDE ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI’NA BİLDİRİLECEKTİR.

20. ÖĞRENCİLER EN GEÇ EKLE/KALDIR HAFTASININ BİTMESİNİ İZLEYEN 1 HAFTA İÇİNDE DERS SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ BELGEYİ İMZALAYARAK ÖĞRENCİ BÜROSUNA TESLİM ETMELİDİR.

21. DAHA ÖNCE SEÇİLMİŞ OLAN VE KALINAN SEÇMELİ DERSİN BAŞKA BİR SEÇMELİ  DERSLE DEĞİŞİMİNİN ÖĞRENCİ TARAFINDAN TALEBİ DURUMUNDA, OTOMASYON SİSTEMİNDE YERİNE BUTONUNA MUTLAK BASILMASI GEREKMEKTEDİR. AKSİ TAKTİRDE DERS DEĞİŞİKLİĞİ YAPILAMAMIŞ OLACAK OLUP, BU HUSUSA HEM ÖĞRENCİLER HEM DE  DANIŞMANLAR DİKKAT ETMELİDİR.

 

BÖLÜMLERİN GÜNCEL DERS PLANI: http://fen.istanbul.edu.tr/ogrenciisleri/?page_id=6707

(Fen Fakültesi > Öğrenci > Lisans Ders Planları)

14.02.2014 17:15 sistem saatinde güncellenmiştir.