Doç.Dr. R.Burcu ÇAKIRLI’ ya Nükleer Fizikte Dünyanın En İyi Genç Bilim İnsanı Ödülü Verildi

İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Nükleer Fizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. R.Burcu ÇAKIRLI 2013 IUPAP (International Union of Pure and Applied Physics) Nükleer Fizikte Dünyanın En İyi Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü Kazanmıştır.

Nükleer Fizikte IUPAP Genç Bilim İnsanı Ödülü C-12 Nükleer Fizik kurulu tarafından her üç yılda bir üç kişiye verilen bir ödüldür. Bu yıl İtalya’nın Floransa şehrinde düzenlenmiş olan INPC-2013 (International Nuclear Physics Congress-2013) konferansında IUPAP ödülleri sahiplerini bulmuştur.

Doç.Dr. R.Burcu Çakırlı’nın birincilik ile ödüllendirildiği IUPAP Nükleer Fizikte Dünyanın En İyi Genç Bilim İnsani Ödülü’ nde ikincilik Los Alamos Ulusal Laboratuarı-Amerika Birleşik Devletleri’ ndeki ve üçüncülük Brookhaven Ulusal Laboratuarı-Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki bilim insanına verilmiştir.

5 Haziran 2013 tarihinde Doç.Dr. R.Burcu ÇAKIRLI ödülünü Floransa’ da bir tören ile almıştır. Ödülün içeriğinde yer alan 1000 Euro para ödülüne ek olarak, bir adet Sertifika ve bir adet Madalya, IUPAP C-12 komisyonu başkanı Prof.Dr. Hideyuku Sakai tarafından R.Burcu Çakırlı’ya takdim edilmiştir. INPC-2013 toplantısında ödül töreni sonrasında R.Burcu Çakırlı davetli konuşmacı olarak son yıllardaki çalışmalarını kısaca özetlemiştir.

Konferansa ve ödül törenine Dekan Prof. Dr. Baki Akkuş ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yeşim Öktem’de katıldı.

Bu prestijli ödülü alan Doç. Dr. R. Burcu Çakırlı’yı Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’ te kutlayarak başarılarının devamını diledi.

 

IUPAP ödülünün verilmesi için şartlar :

Nükleer fizik çalışmalarına çok geniş alanda ciddi katkıları olan bir metodun, bir yöntemin, bir tekniğin ya da bir deneysel düzeneğin geliştirilmesi dahil olmak üzere, gelecek vaat eden ve çok önemli deneysel ya da teorik bilimsel araştırmalar yapmış olmak, ve adayların doktora sonrası en fazla sekiz yıllık araştırma deneyimin olması gerekmektedir.

Doç.Dr. R.Burcu Çakırlı’ nın IUPAP ödülünü kazanmasında gösterilen sebepler :

  • Nükleer çekirdek tablosunun kritik bölgelerinde hassas nükleer kütle ölçümlerinin yenilikçi kullanımı için
  • Bu hassas kütle ölçümlerinin kapalı kabuk yapısı ve nükleer çekirdekteki kolektif etkilerin varlığı arasındaki bağlantıyı deneysel veriler ile sentezlediği için
  • Çalışmaları nükleer fizik alanında çok geniş ölçüde yeni teorik ve deneysel çalışmalara merak uyandırdığı için

IUPAP ödülü adayların şahsi başvurusu ile olmayıp, en az üç farklı bilim insanının bir adayı önermesi ile gerçekleşmektedir.

 Max-Planck Enstitüsü’nde çıkan haber için tıklayınız.

Yale Üniversitesi’inde çıkan haber için tıklayınız.

Ödül ile ilgili bilgi Nuclear Physics News International (NPNI) ve CERN Courier’ de de duyurulacaktır.

 

Doç. Dr. R. Burcu ÇAKIRLI from İ.Ü. Fen Fakültesi on Vimeo.

14 Haziran 2013
3839 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi
PK 34134 Vezneciler, Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 455 57 00, Faks: 0212 519 08 34