Yrd.Doç.Dr. Feyza Güzelçimen, Yrd.Doç.Dr. Alev Er, Doç.Dr. İpek K. Öztürk ve Prof. Dr. Gönül Başar’ın, fizik ve astronomi dünyasının en iyi dergilerinden impakt faktörü 14.137 olan THE ASTROPHYSICAL JOURNAL SUPPLEMENT SERIES dergisinde 2. makaleleri basılmıştır.

İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı’ndan Yrd.Doç.Dr. Feyza Güzelçimen, Yrd.Doç.Dr. Alev Er, Doç.Dr. İpek K. Öztürk ve Prof. Dr. Gönül Başar’ın, fizik ve astronomi dünyasının en iyi dergilerinden biri olan THE ASTROPHYSICAL JOURNAL SUPPLEMENT SERIES (ApJS) dergisinde yayını basılmıştır.

Çalışmanın başlığı ‘HYPERFINE STRUCTURE CONSTANTS OF ENERGETICALLY HIGH-LYING LEVELS OF ODD PARITY OF ATOMIC VANADIUM’ dur. Bu çalışmada; sistematik olarak atomik Vanadyum  elementinin aşırı ince yapısı, yüksek çözünürlüğe sahip Fourier Transform Spektroskopisi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma geniş bir atomik data içermekte olup, astrofizik ve astronomi alanlarındaki bir çok bilimsel çalışmaya alt yapı olarak katkı sağlamaktadır.

İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı’ndan Yrd.Doç.Dr. Feyza Güzelçimen; Yrd.Doç.Dr. Alev Er; Doç.Dr. İpek K. Öztürk; Prof.Dr. Gönül Başar; Prof.Dr. Gönül Başar’ın Doktora öğrencisi Berin Yapıcı ve Yüksek Lisans öğrencisi Gözde Demir, çalışmanın ana grubunu oluşturmaktadır. Diğer yurt içi ve yurt dışı araştırmacılar, Prof. Dr. Sophie Kröger (Hochschule für Technik und Wirtschaft, Berlin, Almanya) ve Laser Centre, The University of Latvia, Riga, Letonya’dan bir çalışma grubu ve Prof.Dr. Günay Başar (İstanbul Teknik Üniversitesi)’dır.

Ocak, 2014’de THE ASTROPHYSICAL JOURNAL SUPPLEMENT SERIES dergisine gönderilen yayın, Temmuz, 2014’de kabul edilmiştir ve 02.09.2014 tarihinde basılmıştır.

THE ASTROPHYSICAL JOURNAL SUPPLEMENT SERIES, 2013 yılı impakt faktörü 14.137 olup dünya çapında bilinen, fizik ve astronomi alanında prestijli dergilerinden biridir.

Dergi ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

http://iopscience.iop.org/0067-0049/

Yayına ulaşmak için:

http://iopscience.iop.org/0067-0049/214/1/9

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baki Akkuş, fizik ve astronomi dünyasının en iyi dergilerinden biri olan THE ASTROPHYSICAL JOURNAL SUPPLEMENT SERIES dergisinde yayınları basıldığı için, Yrd.Doç.Dr. Feyza Güzelçimen, Yrd.Doç.Dr. Alev Er, Doç.Dr. İpek K. Öztürk, Prof. Dr. Gönül Başar’ı ve lisansüstü öğrencilerini kutlayarak, başarılarının devamını diledi.

15/09/2014
2516 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

PK 34134, Vezneciler / İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00